Nehnuteľnosť ako investícia.

Investícia do nehnuteľnosti - ilustračné foto

Oplatí sa investícia do nehnuteľnosti? Historicky je dokázané. že aj napriek kolísaniam trhu sa z dlhodobého hladiska vždy oplatí.

Sporiť alebo investovať do nehnuteľnosti?

Ľudskou rečou, napr. nehnuteľnosť ktorá dnes stojí 80tis. eur si už o pár rokov nekúpime za to isté ale napr. za 100tis. eur. Viď. čo sa stalo z cenami nehnuteľností za posledný rok. Aj keď je inflácia v ekonomickom systéme bežný jav, záleží na jej miere a raste. V eurozóne sa aj napriek cieľom ECB, udržať ju na hodnote 2% vyšplhala na rekordné hodnoty.

Reálne úročenie úspor na bankových účtoch prakticky neexistuje. Peniaze v banke teda každým dňom strácajú na hodnote. O aké hodnoty v skutočnosti ide? O miliardy eur….

S investíciou do nehnuteľnosti je ako s každou investíciou, spojený výnos aj riziko. Vyžaduje starostlivosť a náklady sú spojené aj so samotnou kúpou. Investor kapitalizuje (speňažuje) jednorázovo na jej predaji, či postupne z peňažného toku (cash-flow), ktorý priebežne generuje jej prenájom. Ten je však tiež spojený s ďalšími rizikami a výdavkami (administratíva, údržba a ďalšie). Výhodným riešením pre investora ja tzv. RENT MANAGEMENT – spáva prenájmu nehnuteľností.

Prečítajte si viac o RENT MANAGEMENTE >>>

Priemerné výnosy.

Podľa odborníkov sa v súčasnosti výnosnosť nájmu bytov na Slovensku pohybuje od 3 – 4,5%. V dlhodobom trhovom priemere sa nárast hodnoty nehnuteľností pohybuje v priemere 5-6% ročne. Investor si teda takouto formou mohol svoju investíciu zhodnotiť výnosom až 10% ročne.

Investíciu treba zohľadniť aj z pohľadu platiteľa dane z príjmu. Oplatí sa podotknúť, že výnos z predaja nehnuteľnosti je od dane po 5 rokoch vlastníctva oslobodený!

Z pozície investora si je pri investícii do nehnuteľnosti dôležité uvedomiť každoročný nárast ceny danej nehnuteľnosti a hlavne bezpečné uchovanie hodnoty vlastných finančných prostriedkov, ktoré sa investíciou do nehnuteľnosti navyše zhodnocujú. Pretože už pri konzervatívnom odhade rastu ceny nehnuteľnosti je to asi 5-6% ročne.

Ako vyberať investičnú nehnuteľnosť?

Odporúčame si najprv vybrať konkrétnu lokalitu a potom v nej hľadať.  Vhodnosť napr. bytu na prenájom závisí predovšetkým od lokality, ceny a výdavkov spojených s jeho vlastníctvom. Zaujímajte sa o susedov, obzrite okolie bytu premyslite možné investície v budúcnosti.

Poraďte sa s vaším realitným poradcom – maklérom >>>

V meste vyskúšajte cestu v dopravnej špičke a aj večerné parkovanie. Netreba zabúdať na to ako časovo náročné môže byť výber dobrého nájomcu.

V pandemickom období nárazovo stúpli aj ceny rekreačných nehnuteľností. Hlavným dôvodom je potreba ľudí nájsť únik do prírody a tráviť v nej voľný čas. Komerčne úspešnejšie sú nehnuteľnosti v lokalitách s vybudovanou infraštruktúrou.

Čo však investor, ktorý nemá celú sumu na kúpu nehnuteľnosti? Riešením je financovanie pomocou hypotéky. 

 

Oplatí sa hypotéka na financovanie investičnej nehnuteľnosti?

Počas rastu inflácie sa zvyšuje výhoda dlžníkov. Pri pôžičke totiž hodnotu strácajú peniaze banky a nie Vaše vlastné. Vhodnou obranou proti inflácii teda môže byť kúpa investičnej nehnuteľnosti „na hypotéku“.

Jej hodnota totiž bude rásť, zatiaľ čo hodnota dlhu klesať. Nezabudnite si započítať rast úrokovej sadzby. Tie sú v súčasnosti ešte stále nízke. Čo znamená, že v budúcnosti porastú. Presne určiť kedy sa nedá. Pri hypotéke na 20 rokov a pod. to ani nie je dôležité. Nezabudnite teda ani na toto a ak sa pre hypotéku rozhodnete, zafixujte si úrokovú sadzbu na rozumné obdobie.

 

Pre viac informácií ma kontaktujte: 

Marcel Prokop, RSc.
0948 68 48 58